יום שלישי, 05 ביולי 2022, ו' תמוז ה' תשפ"ב
לפרסום חייגו: 02-5900070

נדל"ן במעלהנט

כל חדשות הנדלן והעסקים בעיר

סוד ההצלחה שלי

שי שור, 28, גדל והתחנך בעיר, התגייס לצה"ל, שירת כקצין במגלן והבין שהוא רוצה לעשות כסף. הוא החל ללמוד במכללה לשוק ההון והנדל"ן, הפך לראש תחום במכללה, הקים חברה ליזמות נדל"ן והוציא ספר שמלמד איך עושים עסקאות נדל"ן. את המטרה הראשונה שהציב לעצמו: מיליון שקלים בגיל 30, הוא כבר הגשים. בריאיון מיוחד הוא מספר על האמביציה, על השותפות עם אשתו מורן ועל הבתים שהוא קונה, משביח ומוכר. והוא גר בשכירות

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

דלית מור

כתבת מגזין וחדשות בעיתון זמן מעלה

שי שור גדל והתחנך במעלה אדומים, נשוי למורן, אף היא גדלה והתחנכה בעיר, שירת כקצין ביחידה המובחרת מגלן, סרן במיל והיום איש נדל"ן מצליח, בעל נכסים רבים, בעל חברה ליזמות נדל"ן "שור יזמות", מרצה ברחבי הארץ, ראש חטיבת הנדל"ן במכללה במובילה לשוק ההון והנדל"ן – 'מכללת מגמות', ומחבר הספר "נדל"ן לא רק לעשירים", הנמכר בסטימצקי וצומת ספרים, והוא בן 28 בלבד.

שי נולד בברזיל, וכשהיה בן ארבעה חודשים אומץ על ידי הוריו, איציק ואתי שור, שהביאו אותו מברזיל היישר לדירתם המטופחת במעלה אדומים. בילדותו ובנעוריו הוא שיחק בקבוצת הכדורגל בעיר, מאוחר יותר שיחק בבית"ר ירושלים עם חברו הטוב, אבי ריקן. כשלמד בחטיבת הביניים "דקל וילנאי" הכיר את מורן, והיא אהבתו הראשונה. כעבור שנתיים נפרדו השניים, ודרכם הצטלבה שנית כשהיא הגיעה לשמוע אחת מהרצאותיו. היום היא עובדת איתו בחברת "שור יזמות", ובחודש הקרוב הם עתידים להפוך להורים.

הגשמתי את המטרה: מיליון שקלים בגיל 30

"למרות שאני מאוד אוהב את הצבא ותמיד שמח לצאת למילואים, כשהייתי בקבע הבנתי שאני לא אבנה לעצמי קריירה צבאית. כבר אז הבנתי שמה שחשוב עבורי זה חופש כלכלי, עצמאות והגשמת חלומות. הייתה לי מטרה למשל, שבגיל 30 יהיו לי עשרה מיליון שקלים, אמנם לגיל 30 לא הגעתי, אבל כבר יש לי את הסכום הזה", אומר שי, תוך שהוא מקרין צניעות וביישנות לצד נחישות ביטחון עצמי, ובעיקר נותן תחושה 'שיש על מי לסמוך'. כששי השתחרר מהצבא הוא הציב לעצמו יעדים וחלומות, והתעניין בעיקר בדרך אל העושר.

בגיל 23 עשיתי את עסקת הנדל"ן הראשונה שלי

"התנסיתי בשוק ההון ובמניות, אך זה לא צלח והחלטתי להתמקד בנדל"ן. בגיל 23 הבנתי שאני רוצה לרכוש ידע מקצועי והייתי עם הרבה מאוד מוטיבציה לאורך כל לימודי הקורס שלקחתי. הקדשתי יומיים, לפעמים שלוש פעמים בשבוע, לחיפוש נכסים, וכך רכשתי את הדירה הראשונה שלי בבאר שבע, עם מינימום כסף ביד. ניגשתי למרצה בקורס וסיפרתי לו שקניתי דירה. הוא היה המום איך ילד בן 23 מסוגל לעשות צעד כזה, הסברתי לו את הדרך שבה פעלתי, ובסוף הקורס הוא פנה אליי ואמר לי: 'אתה נשאר כאן ללמד, תתחיל בקורסים אישיים, כי מי שעושה נדל"ן גם יודע להסביר. היום אני ראש התחום במכללה. מעולם לא האמנתי שאוכל לעמוד מול אנשים ולדבר כי אני במקור מאוד ביישן, אבל כשמדברים על משהו שכל כך אוהבים, ואני מאוד אוהב את מה שאני עושה, אז הביישנות נעלמת ומה שעומד מול העיניים זה להעביר את המידע לעוד אנשים. זה מאוד מספק אותי. כראש תחום במכללה אני מביא לקורסים מרצים רבים נוספים שמדברים על הנושא, כמו: משקיעים, עורכי דין ועוד".

קונה דירות, משביח ומוכר

מורן, שמכירה את שי עוד מילדות, מחזקת את דברי שי בנוגע לביישנותו, "שי היה ילד מתוק שלא בלט בין החברים, הוא תמיד זה שהיה יושב בשקט, ולכן הייתי מאוד מופתעת בפעם הראשונה כשראיתי אותו עומד ומדבר מול כל כך הרבה אנשים". מעבר לדירות אותן הוא משכיר, הוא גם קונה דירות, משביח אותן ומוכר. היום הוא בתוך פרויקט גדול נוסף - הוא בונה שכונת קוטג'ים בלהבים שבדרום הארץ. "זה כיף אדיר לראות קרקע ריקה ופתאום שכונה, כסף זה תוצר נלווה".

נדל"ן, לא רק לעשירים

"הרבה מאוד תלמידים שלימדתי פנו אליי עם אותו המשפט: 'אם אין לי מיליון שקלים, אני לא יכול לקנות דירה'. אני לא הגעתי מבית עשיר, ההורים שלי שכירים, אני גדלתי במעלה אדומים ולא בהרצליה פיתוח. ראיתי שלכולם יש את אותו המחסום ואותה השאלה: איך קונים בית כשאין כסף בכיס? התחלתי לחפש ספר שעוסק בנושא, ולא מצאתי. מצאתי ספרים מאוד כלליים שאומרים למשל, תקנה במאה ותמכור במאתיים, או כללים בהשכרת דירה, אך לא איך תכל'ס אפשר לעשות את הצעד הזה. הספר הוא ספר שקל לקרוא, ספר קליל וכיפי שבו אני מספר על עצמי, איך קניתי את הבית הראשון  ועוד, והכל משולב עם הרבה מאוד טיפים ועצות. בסוף כל פרק מופיעות גם מספר נקודות מודגשות שהן סוג של סיכום פרק ונקודות מבט. מאז שהספר החל להימכר אני מקבל המון תגובות של הוקרה על כל כך הרבה מידע וסיוע. זה ספר שמסייע מאוד לצעירים, ובעצם אומר איך קונים בית בלי כסף ובלי למכור את החיים", אומר שי ומדגיש, "ההרצאות, כמו הספר, זה לא בשביל לעשות כסף. מזה לא מתעשרים, זה לנשמה, זה אושר גדול שנובע מהרצון לשתף אחרים. הכי מרגש אותי זה שניגשים אליי אנשים בגילאי 50 ומעלה שבאים ללמוד אצלי ואומרים לי 'תודה', כאלה שמבינים שאצלי למדו המון. זה מאוד מרגש אותי, שהרי בכל זאת הם עברו דרך ושנים של ניסיון והגיעו ללמוד ממני, וזה קורה בכל קורס. לרוב מגיעים לקורס או פותחים את הספר סקפטים, בעיקר אנשים שהם בגיל של ההורים שלי וששואלים את עצמם איך הילד הזה יכול ללמד אותנו, אבל בסוף הם אומרים תודה על המידע". מורן מוסיפה ואומרת כי "המבוגרים מבין התלמידים מלאי הערכה כלפיו. כשעושים דברים מכל הלב ובאהבה, אנשים מרגישים את זה".

קניית דירה היא לא קניית חולצה

"יש מספר כללי ברזל, שאחד מהם אומר זה שידע הוא כוח. לרוב האנשים יש דחף לקנות דירה, אבל קניית דירה היא לא קניית חולצה: ראיתי - אהבתי - קניתי. צריך לעשות מחקר ולבדוק הרבה לפני שקונים, לבדוק חריגות בנייה, תכניות עתידיות, לראות את כל הדברים שמאחורי הקלעים ולא לסמוך רק על העורך דין שיעשה הכל. היה לי תלמיד שחשב שהוא עומד לקנות דירה על קו החוף, הנחיתי אותו לגשת לעירייה ולבדוק תכניות עתידיות, והסתבר שהתכנית היא לבנות שכונה עתידית מול הבית שלו, וזה היה יכול להיות עבורו הפסד של מאות אלפי שקלים. הידע בנדל"ן הוא כוח, ומאוד חשוב לא לתת לעורכי דין לעשות את כל העבודה, אלא לפעול, לבדוק, לברר אם יש חריגות בנייה לפני שקונים. אנשים לומדים תואר ועוסקים בתחום במשך חייהם, וצריכים להבין שכאשר קונים בית זאת עסקה לחיים".

אני גר בשכירות

"הבית שבו מורן ואני גרים הוא לא בית שקנינו, חס וחלילה. הבתים שאני קונה הם לא למגורים, הם להשכרה או להשבחה ומכירה. במקום להשקיע שלושה מיליון שקלים בבית עם גינה, לקחת משכנתא ל-30 שנה וכל החיים לעבוד בשביל הבית, הבתים שלי עובדים בשבילי. אני קונה דירות, משפץ, משביח את הנכס ומוכר, וכל זה מממן את שכר הדירה של הבית שבו אני חי ואת המשכנתאות של הבתים שאני קונה, ונשאר גם עודף. אם מחר נרצה לגור במושב, אז נגור במושב. פשוט נשכור בית יפה במושב. לא נשתעבד לבית, להיפך. יתרון נוסף זה העבודה, יש לנו משרד ואנחנו מתרחבים ורוצים להעתיק את המשרד למקום אחר, וכך אין לנו בעיה של קיבוע במקום מגורים, אנחנו נשכיר בית במקום אחר. הרעיון הוא לא לעבוד בשביל הבתים, אלא שהבתים יעבדו בשבילנו".

ההורים הבינו שהם לא צריכים לדאוג

"אבא של מורן הוא בעל חברה שניהל הרבה מאוד עובדים, וכיזם יותר קל לו להתחבר ולהאמין במה שאנחנו עושים. ההורים שלי, לעומת זאת, הם שכירים כבר 30 שנה, ולכן החשש שלהם מיזמות הוא גדול יותר. הם מאמינים במקום עבודה המסורתי והמסודר שממנו יוצאים לפנסיה, וכמובן דוגלים בללכת ללמוד באופן מסודר. רק כאשר ההורים שלי ראו אותי בתכנית הטלוויזיה 'סודות הנדל"ן' זה התחיל לחלחל להם והם התחילו להבין שהם באמת לא צריכים להיות מודאגים".

צריך ללמד בחטיבת הביניים איך עושים כסף

שי מפרגן למורן על התמיכה והאמון שהיא נותנת בו, ולסיכום הוא אומר שיש דבר נוסף שלדעתו צריך לעשות, "חייבים לתת כלים לילדים עוד כשהם קטנים. בחטיבת הביניים צריך להכניס את הנושא של כלכלה ואיך תכל'ס עושים כסף. אסור להגיע למצב שבו הרבה מאוד בארץ נמצאים - לנסות ולשרוד את החודש. חינכו אותנו לרוץ אחרי הצבא היישר ללימודים, ולא כולם באמת בוחרים ללמוד משהו שיקדם אותם בחיים. אפשר גם הפוך, אפשר קודם לעשות כסף ואז ללמוד משהו שמעניין בשביל הכיף והנשמה".

 

 

 

 

 

תגובות

1
תותח על!
אדיר | 13:22   28.02.19